2.1.2 Priamočiary pohyb

 

Pohyb bodu sa nazýva priamočiary, ak sa pri ňom nemení smer rýchlosti, a  rovnomerný, ak sa pri ňom nemení absolútna hodnota rýchlosti. Ak sa nemení zrýchlenie, pohyb nazývame priamočiary rovnomerne zrýchlený.

Priamočiary pohyb je charakterizovaný tým, že :

·  trajektória, ktorú opisuje hmotný bod je priamka;

· smer pohybu sa nemení a je určený smerovým vektorom priamky , napr. t, pre ktorý platí |t| = 1;

· vektor rýchlosti v a vektor zrýchlenia sú súhlasne kolineárne, t.j. majú totožný smer, určený smerovým vektorom priamky t,  po ktorej sa pohybuje bod v prípade, ak platí   v (t2) > v (t1)  (obr. 2.1.9 a), alebo nesúhlasne kolineárne  v prípade v (t2) < v (t1) ;

·  smer vektora rýchlosti v  a vektora zrýchlenia a sa s časom t nemení; 

·  v prípade, že  sme zvolili začiatok vzťažného systému O na priamke, ktorú opisuje hmotný bod,  leží i polohový vektor r  bodu  A  na tejto priamke a je kolineárny s  vektorom rýchlosti i vektorom zrýchlenia (obr. 2.1.9 a). 

 

 

A) Rovnomerný  priamočiary pohyb

            Hmotný bod koná rovnomerný priamočiary pohyb, ak  za ľubovolné,  avšak rovnako veľké časové intervaly Dt, prejde po priamke rovnakú dĺžku dráhy Ds. Z tejto definície vyplýva, že rýchlosť skúmaného objektu musí byť  pri rovnomernom pohybe po priamke konštantná,  čo do veľkosti i smeru. Smer pohybu   nech je určený  jednotkovým vektorom t. Potom  platí

 

v = v t  =  konšt.                                                                                           (2.1.34)

                                                                                   

            Grafickým znázornením závislosti veľkosti  rýchlosti v = v(t) od času pri rovnomernom pohybe pri vyššie uvedených počiatočných podmienkach je  vždy  priamka,  rovnobežná  s  časovou  osou  t ( obr. 2.1.10).  Smernica  tejto   priamky,  resp. tg a, sa rovná nule, nakoľko a = 0  resp. 180 0 (a je uhol, ktorý priamka zviera  s osou  nezávisle  premennej) .

 


 


Poznámka: Keďže smer vektora rýchlosti v  pri priamočiarom pohybe sa nemení a je v každom časovom okamihu pohybu určený smerovým vektorom priamky t, vektorovú rovnicu (2.1.34) pri priamočiarom pohybe často  nepíšeme, pretože sa zaujímame hlavne o veľkosť rýchlosti., resp. o dĺžku prebehnutej dráhy. Pri priamočiarom pohybe v týchto prípadoch  stačí uvažovať skalárnu rovnicu t.j. v = konšt.


 


            Rovnica  v = konšt. (2.1.34) je ekvivalentná s rovnicou pre zrýchlenie

 

a = 0                                                                                                                                 (2.1.35)

 

pretože zmena rýchlosti, ani čo do veľkosti ani smeru, pri priamočiarom rovnomernom pohybe nenastáva. Zrýchlenie pri priamočiarom rovnomernom pohybe je nulové. Túto skutočnosť možno ukázať nasledovne: Pretože rýchlosť je konštantná  t.j. v = v0 = konšt., smer pohybu  sa nemení,  pre zrýchlenie, definované vektorovou rovnicou (2.1.17) platí

 

 

nakoľko derivácia rýchlosti, t.j. derivácia konštanty je nula a pre zrýchlenie  rovnomerného priamočiareho pohybu platí rovnica (2.1.35) t.j. a = 0, resp. a = 0.

            Odvoďme matematické vyjadrenie časovej závislosti veľkosti dráhy pri rovnomernom priamočiarom pohybe. Túto rovnicu  možno získať z definície  rýchlosti (2.1.9) nasledovným spôsobom:

 

        

 

Hranice integrálu určujú, že  hmotný bod na začiatku pohybu t.j. v okamihu t0  sa nachádzal  v mieste s polohovým vektorom r0 a  v okamihu t v mieste s polohovým vektorom r . Zložitosť výpočtu vektorovej rovnice závisí od voľby súradnicovej sústavy a bodu, vzhľadom na ktorý pohyb vzťahujeme. Ukážeme si to na dvoch rôznych prípadoch:

             Prípad I.  

             Zvoľme  nasledovný jednorozmerný súradnicový systém [O, t  ], v ktorom: 

·        bod O znamená vzťažný bod, vzhľadom na ktorý pohyb skúmame ;

·        bod O  leží na trajektórii   pohybu  (obr. 2.1.9) ;

·        smer pohybu je určený  jednotkovým vektorom t, ktorý sa počas pohybu nemení.

Za týchto podmienok :

·        vektor t je súčasne i smerovým vektorom priamky, po ktorej sa častica pohybuje;

·       označme polohový vektory častice v okamihu to  na začiatku skúmania  pohybu r0   a vyjadrime ho pomocou smerového vektora priamky, po ktorej sa hmotný  bod   pohybuje   v tvare   r0 = s0 t  ;

·        polohový vektory častice v ľubovolnom okamihu t skúmania  pohybu označme r  a vyjadrime  ho pomocou smerového vektora priamky, po ktorej sa hmotný bod 

            pohybuje v tvare  r = st;

·       v okamihu  to, keď začíname  skúmať pohyb častice, nech  sa častica  nachádza vo vzdialenosti s0   od zvoleného začiatku súradnicovej sústavy O ;

·       v ľubovolne zvolenom okamihu  t  sa častica  nachádza vo vzdialenosti s  od zvoleného začiatku súradnicovej sústavy O.

            Keďže skúmame priamočiary rovnomerný pohyb v smere určenom jednotkovým vektorom t, ktorý sa nemení,  bude nás zaujímať  dĺžka prebehnutej dráhy Ds za časový interval  Dt . Pri hore zvolených počiatočných podmienkach možno dĺžku dráhy Ds , ktorú častica    za  časový    interval  Dt = t – to  prebehne,    určiť po  prepise     vektorovej  rovnice

dr = v dt na skalárny tvar

 

 

 

s =   so + v (t-to)                                                                                                                (2.1.36)               

 

resp. na tvar

 

Ds = vDt                                                                                                                            (2.1.37)

 

 Táto rovnica hovorí, že dĺžka dráhy, ktorú prejde hmotný bod, pohybujúci sa priamočiaro konštantnou rýchlosťou s veľkosťou v  za časový interval Dt je číselne rovná ploche vyšrafovaného obdĺžnika  na obr. 2.1.10.

           V prípade, keď časticu v okamihu na začiatku skúmania  pohybu, t.j. to = 0 ,  umiestnime do začiatku súradnicového systému [O, t], polohový vektor  r0 = [0,0] a teda i jeho vzdialenosť s0 od  začiatku O sa rovná nule. Rovnica (2.1.37)  v tomto prípade prejde na tvar

 

Ds=  s  =   v t                                                                                                                   (2.1.38)

           

            Rovnica (2.1.38) určuje  závislosť dĺžky dráhy  hmotného  bodu   ako funkciu  času pri

rovnomernom priamočiarom pohybe. Grafickým znázornením závislosti dĺžky dráhy Ds= s = f( t) od času pri rovnomernom pohybe je vždy priamka, ( obr. 2.1.11).  Smernica tejto priamky

-----------------------------------------

(Pozn.: V integráli  ds  znamená  infinitezimálnu (elementárnu) dĺžku a pri integrovaní sme využili poznatok, že  rýchlosť pri priamočiarom rovnomernom pohybe je konštantná a mohli sme ju vyňať pred integrál.)

 

resp. tg a udáva veľkosť rýchlosti. V prípade, že veľkosť jednotky dráhy a času je rovnaká, a je uhol, ktorý  zviera priamka, po ktorej sa hmotný bod pohybuje, s osou nezávisle premennej, ktorou je čas t.

 

 

 

            Prípad II.   

            Uvažujme pohyb hmotného bodu  A po priamke, ak vzťažný bod O, vzhľadom na ktorý pohyb skúmame, neleží na trajektórii pohybu (obr. 2.1.9 b). V trojrozmernom priestore zvoľme karteziánsku súradnicovú sústavu, do začiatku ktorej umiestnime vzťažný bod O. Pohyb hmotného bodu A bude známy, ak budeme poznať v každom časovom okamihu jeho polohu, t.j. budeme poznať závislosť polohového  vektora ako funkciu času

 

 r = r(t)                                                                                                                              (2.1.39)

 

Polohový vektor r  vo zvolenej   sústave je  určený tromi súradnicami  r = [x,y,z] . Nech na začiatku pohybu (v čase t = 0) je poloha bodu A určená polohovým vektorom r0 so súradnicami r0 = [x0,,y0,,z0]. Pohyb bodu A je známy, ak poznáme ako sa menia jednotlivé súradnice s časom v každom časovom okamihu, t.j.  ak poznáme tri skalárne rovnice

 

x = x(t),                   y =y(t) ,                            z = z(t)                                                     (2.1.40)

 

Pohybové  rovnice  bodu pri rovnomernom priamočiarom pohybe v priestore  majú tvar:

 

x = x 0+ vx t            y = y 0+ vy t                       z = z 0+ vz t                                             (2.1.41)

 

kde  pre veľkosť  vektora  rýchlosti,  určeného súradnicami vx, vy , vz  platí

 

                                                                                             (2.1.42)

 

     Rozdiel x –x0 = vx t  udáva  priemet trajektórie rovnomerného priamočiareho pohybu do osi x , resp. rozdiel y - y 0 = vy t do osi y a rozdiel  z - z 0 = vz t do osi z. Dĺžka trajektórie Ds, ktorú hmotný bod  pri rovnomernom priamočiarom pohybe za čas t opíše,  je  určená rovnicou

 

                                                                                (2.1.43)

 

V prípade, že skúmame pohyb v rovine, jedna zo súradníc bodu A je nulová. (Ak sa jedná o rovinu xy,  z-ová súradnica sa rovná nule, z = 0.) K stanoveniu rovnomerného pohybu potrebujeme poznať v každom časovom okamihu dve skalárne rovnice. 

     Najjednoduchší prípad  nastane ak až dve  súradnice sú nulové (napr.  y = 0 a  z = 0) t.j. hmotný bod sa pohybuje v smere tretej súradnicovej osi (v nami zvolenom prípade to bude os x). Tento prípad je však ekvivalentný s pohybom v nami  už uvedenom prípade pohybu po priamke,  určenej  jednotkovým vektorom t.

 

_____________________________________