6.1.3 Energia harmonického oscilátora

 

            Pri kmitavom pohybe dochádza k periodickým zmenám kinetickej a potenciálnej energie. Celková mechanická energia v izolovanej sústave, v ktorej pôsobí iba konzervatívna sila, musí byť konštantná. V miestach s maximálnou výchylkou je rýchlosť nulová a celková mechanická energia sa rovná potenciálnej energii, pre ktorú platí:

                                                                           (6.1.3.1)

Rovnakú hodnotu celkovej energie dostaneme, ak budeme vychádzať z kinetickej energie. Pri prechode kmitajúceho hmotného bodu rovnovážnou polohou je potenciálna energia nulová a po dosadení maximálnej hodnoty rýchlosti z (6.1.2.12) do výrazu pre kinetickú energiu dostávame

                                                                     (6.1.3.2)

Okamžité hodnoty kinetickej a potenciálnej energie sú vyjadrené rovnicami

                                                                 (6.1.3.3)

                               (6.1.3.4)

            Ľahko sa môžeme presvedčiť, že súčet okamžitých hodnôt kinetickej a potenciálnej energie harmonického oscilátora nezávisí na čase.

      (6.1.3.5)

Celková mechanická energia netlmeného harmonického oscilátora je konštantná a je priamo úmerná silovej konštante a štvorcu amplitúdy kmitov.

 

______________________________________

 

Príklad 6.1.3

Amplitúda netlmeného harmonického pohybu hmotného bodu je A0 = 0,02 m a celková energia kmitov EC = 3.10–7 J. Vypočítajte, pri akej výchylke pôsobí na hmotný bod návratná  sila  veľkosti  F = 2,25.10–5 N.

 

Riešenie:

            Pre návratnú silu pri netlmenom harmonickom pohybe platí: F = – k x , kde výchylka x je daná vzťahom x = A0 cos (w t + j), pričom platí:

.

Celková energia netlmeného harmonického pohybu je súčet kinetickej a potenciálnej energie.  Pri odvodzovaní rovnice (6.1.3.5) sme si ukázali, že celková energia sa rovná  Ec = ½ k A02 . Pre konštantu návratnej sily odtiaľ dostaneme

.

Dosadením do výrazu pre návratnú silu, dostaneme pre hľadanú výchylku

 

 

Príklad 6.1.4.

Pri akej výchylke harmonického oscilátora sa bude jeho kinetická energia rovnať potenciálnej? Čomu sa rovná stredná kinetická a stredná potenciálna energia harmonického oscilátora za jednu periódu?

 

Riešenie:

            Kinetická energia harmonického oscilátora je:

 

a jeho potenciálna energia je:

.

Má platiť Ek  = Ep,  teda

.

Riešením tejto trigonometrickej rovnice dostaneme tg (ω t + j) = 1,  odkiaľ   (ω t + j)  = p/4 . Výchylka harmonického oscilátora je daná vzťahom:   x = A0 cos (ω t + j) . Po dosadení fázy dostaneme:

Pri takejto hodnote výchylky sa bude okamžitá kinetická energia rovnať okamžitej potenciálnej energii.

Stredná hodnota kinetickej energie je určená integrálom

a stredná hodnota potenciálnej energie za jednu periódu integrálom

Vidíme, že stredná hodnota kinetickej energie a stredná hodnota potenciálnej energie harmonického oscilátora sú rovnaké. Ich súčet sa rovná celkovej energii harmonického oscilátora.