8.2
Vodič v elektrostatickom poli
Potrebné vedomosti
Pochopenie tejto kapitoly, vyžaduje poznať
pojmy z elektrostatiky, ako je Coulombova sila, intenzita elektrického
poľa, potenciál, ale predovšetkým chápať obsah a vedieť aplikovať Gaussov zákon
elektrostatiky.
Učebné ciele
Študent by mal vedieť popísať vlastnosti vodiča, vysvetliť jav elektrostatickej indukcie. Po preštudovaní látky by mal vedieť kvalitatívne a kvantitatívne popísať elektrické pole v okolí vodivého telesa ktoré je vložené do elektrického poľa a pole v okolí nabitého vodiča. Na príkladoch by mal vedieť vysvetliť princíp elektrostatického tienenia.
Kľúčové slová
vodič, elektrostatická indukcia, povrchový náboj, Coulombova veta, elektrostatické tienenie, sršanie elektriny
V hrubých rysoch možno telesá rozdeliť podľa pohyblivosti nabitých častíc, z ktorých sa teleso skladá (elektrónov, iónov) na vodiče, izolanty a polovodiče. Vodiče sú látky s veľkou hustotou voľne sa pohybujúcich sa nábojov. Príkladom sú kovy, v ktorých je rádovo 1029 elektrónov / m3, čo predstavuje pohybujúci sa náboj 1010 C v jednom kubickom metri vodiča. Izolanty, sú dielektrické látky u ktorých je hustota voľných nábojov zanedbateľne malá a voľný pohyb naboja nie je možný. Polovodiče sú látky s relatívne malou hustotou voľného náboja, ktorá výrazne závisí od štruktúry polovodiča a rádovo sa mení zmenou teploty polovodiča.
Voľne sa pohybujúce elektróny v mriežke iónov kovu predstavujú plyn, pre ktorý stredná kvadratická rýchlosť tepelného pohybu elektrónu je rádovo 106 m s-1. Elektrón sa pohybuje chaotickým tepelným pohybom, vymieňa svoju energiu s časticami elektronového plynu a iónovou mriežkou látky.
Vložením vodiča do elektrického poľa pôsobí na elektrón elektrická sila, ktorá mení jeho hybnosť. Prírastok rýchlosti elektrónu k jeho tepelnej rýchlosti je pomerne malý, pretože po krátkej strednej vzdialenosti dochádza k zrážke s prekážkou v mriežke, elektrón odovzdáva svoju energiu a pohybuje sa v novom smere tepelným pohybom. Aj keď model častice klasickej mechaniky nie celkom vystihuje podstatu pohybu elektrónov, v hrubých rysoch môžeme určiť strednú rýchlosť unášania elektrónov v, z pohybovej rovnice:
, (8.2.1.1)
silu F pôsobiacu na elektrón určuje intenzita elektrického poľa E, hybnosť elektrónu p určuje súčin jeho efektívnej hmotnosti mef a okamžitej rýchlosti v, vo je počiatočná rýchlosť elektrónu po predchádzajúcej zrážke, vmax je rýchlosť v okamihu nasledujúcej zrážky. Rýchlosť unášania elektrónov má opačný smer vzhľadom na intenzitu elektrického poľa (náboj elektrónu je záporný) a z rovníc vyplýva:
, (8.2.1.2)
kde t je stredná doba medzi dvomi zrážkami.
Pohyblivosť voľného náboja vo vodiči zavádzame ako koeficient úmernosti medzi strednou rýchlosťou unášania a intenzitou elektrického poľa:
. (8.2.1.3)
Pretože so zvyšujúcou teplotou sa zväčšuje
chaotický pohyb elektrónového plynu i kmitanie mriežky, doba t sa skracuje a pohyblivosť
klesá.
Obr. 8.2.2.1 Zmena elektrického poľa po vložení vodivého telesa do
homogénneho poľa. |
Vložme vodivé
teleso, ktoré je elektricky neutrálne, t.j. je v ňom rovnováha medzi
kladnými a zápornými nábojmi, do elektrického poľa intenzity E.
Vplyvom síl, pôsobiacich na voľné náboje sa tieto začnú premiestňovať v telese
tak až vytvoria vo vnútri vodiča indukované elektrické pole Ei, ktoré v každom bode vo vnútri vodiča kompenzuje
vonkajšie elektrické pole E (8.2.2.1). Uvedomme si, že napr. v
kove je v 1 cm3 asi 1023
voľných elektrónov, čo predstavuje náboj 104 C. Takýto náboj
sústredený do bodu by vytvoril vo vzdialenosti 1 cm pole nepredstaviteľne
veľkej intenzity 1016 V m-1 (blesk v atmosfére Zeme vzniká už pri intenzitách menších o desať
rádov). Preto len nepatrná časť náboja sa premiestni, ako uvidíme ďalej, na
povrch vodiča tak, že výsledné pole vo vodiči je nulové a náboje sa ďalej
usporiadaným pohybom nepremiestňujú. Ak by sme teraz, pôvodne nenabité teleso
vhodne rozdelili na dve časti, dostali by sme dve nabité telesá s nenulovým nábojom
i po vybraní z vonkajšieho poľa. V jednej časti bude prevaha záporného náboja
elektrónov na kladnými iónmi, v druhej ich nedostatok a táto časť
bude nabitá kladne. Tento jav nabíjania telesa vonkajším elektrickým poľom
nazývame elektrostatická
indukcia.
Obr. 8.2.2.2 Rozloženie náboja na plochách
povrchu vodivého telesa |
Elektrické pole vo vodiči, vytvorené vonkajším a indukovaným poľom má nulovú intenzitu. Ak by nebola nulová, spôsobovala by ďalšie premiestňovanie náboja až do stavu nastolenia rovnováhy. Tento stav rovnováhy nastáva veľmi rýchle. Elektrostatika neskúma priamo tieto zmeny, ale sleduje až konečné rovnovážne stavy.
Z Gaussovej vety jednoducho dokážeme, že nenulový náboj je len v povrchu telesa, vytvorí sa tzv. povrchový elektrický náboj. Ak by sme si volili ľubovoľnú uzatvorenú plochu, ktorá cela leží vo vnútri telesa (Obr.8.2.2.2), potom tok intenzity touto plochou je nulový:
,
pretože intenzita
vo vnútri telesa je nulová. Preto aj náboj v časti telesa, uzatvoreného
touto plochou je nulový (je nastolený stav rovnováhy kladných a záporných
nábojov). To platí pre každú ľubovoľnú malú časť (samozrejme makroskopicky
malú) vnútrajška telesa. Rozloženie náboja na povrchu charakterizuje plošná hustota náboja
Rozoberme ešte prípad, že v telese je dutina, v ktorej môže byť viazaný náboj. V tomto prípade by viazaný naboj v dutine bol kompenzovaný rovnako veľkým nábojom rozloženým na vnútornej stene telesa.(Obr.8.2.2.2). Pole viazaného náboja v dutine sa neprejaví na vonkajšej strane telesa. Naopak vonkajšie pole je tienené v dutine nábojom rozloženým z vonkajšej strany vodivého telesa. Pretože kompenzácia prerozdelením voľného náboja prebieha rýchle, rádovo v časových intervaloch 10-14 s až 10-12 s týmto spôsobom možno odtieniť aj vysokofrekvenčné elektrické pole. To sa uplatňuje napríklad v konštrukcii koaxiálneho kábla. Vnútorný vodič je obkolesený vonkajším valcovým vodičom (sieťkou) ktorý plní úlohu tienenia rušivých elektrických polí.
Obr.
8.2..3.1 Ekvipotenciálne
plochy elektrického poľa |
Elektrické pole, ktoré vzniklo okolo vodivého telesa vo vonkajšom elektrickom poli z predchádzajúceho príkladu, možno vyjadriť aj potenciálom. Predovšetkým si musíme uvedomiť, že každý bod vodivého telesa má rovnaký potenciál. Keďže intenzita elektrického poľa vo vodiči je nulová, aj rozdiel potenciálov ľubovoľných bodov vodivého telesa je nulový:
|
Celé teleso predstavuje jednu ekvipotenciálnu hladinu. Siločiary elektrického poľa sú kolmé na ekvipotenciálne plochy, preto intenzita elektrického poľa je na povrch vodivého telesa kolmá. Tvar ekvipotenciálnych hladín je na Obr.8.2.3.1.
Pre elektrické pole tesne nad povrchom vodiča platí Coulombova veta: Elektrická intenzita nad povrchom vodiča je kolmá na povrch vodiča a úmerná plošnej hustote náboja. Konštanta úmernosti je prevrátená hodnota elektrickej konštanty (permitivity vákua).
(8.2.3.1)
Pritom na
zakrivených plochách je hustota náboja s nepriamoúmerná polomeru krivosti plochy R (Plošná hustota náboja na zakrivených plochách
)
s R = konst (8.2.3.2)
Príklad 8.2.1 Do elektrického poľa bodového náboja Q je vložená vodivá rovinná
doska veľmi veľkých rozmerov.
Nakreslite tvar siločiar na oboch stranách dosky, ak doska a) nie je uzemnená, b) je uzemnená. Aké bude v týchto
prípadoch rozloženie elektrického náboja na oboch povrchoch tejto dosky
(kvalitatívne)?
Príklad 8.2.2 Aký maximálny celkový náboj možno umiestniť na
osamelej vodivej guli s polomerom R = 2 m, ak nemá dôjsť
k sršaniu elektriny z hrotu umiestnenom na povrchu gule. Polomer
zakrivenia hrotu je 1 cm (sršanie
nastáva v mieste gule, kde intenzita poľa nad povrchom je 3.106 V m-1)